
E6
Even more specialities for even more enjoyment.
Simple operation, an outstanding coffee result and a clear design are at the heart of the E6. Buttons on the front of the machine and a modern TFT display help you find exactly the option you’re looking for.
An additional product page extends the selection to a total of 11 different specialities.
CLARIS Smart provides perfect water quality for the perfect taste. Filter usage has never been easier because the Intelligent Water System (I.W.S.®) automatically detects filter presence.
Integrated maintenance programmes and the interchangeable milk spout guarantee perfect hygiene.
E6 - Platinum
Art. No. 15362
Even more specialities for even more enjoyment
The new E6 perfectly combines variety with outstanding aesthetic appeal. Alongside coffee classics and speciality coffees finished with milk foam, the E6 model now also boasts four additional highlights: caffè Barista, lungo Barista, espresso doppio and macchiato.

P.E.P.® for espressi of outstanding barista quality
The Pulse Extraction Process (P.E.P.®) optimises the extraction time and guarantees the very best aroma even for short speciality coffees.

More beautiful than ever
The premium, chrome-plated cup grille serves as the perfect stage to showcase each and every speciality.

JURA is setting new standards in very simple operation
Operating concept with controls on front of machine, with a 2.8" TFT colour display and a water tank filled from the front.

E6: Specifications
| 特色咖啡数量 | 11 |
|---|---|
| 意式浓缩 | |
| 2 × 意式浓缩 | |
| 美式经典 | |
| 2 × 美式经典 | |
| Caffè 特饮 | |
| Lungo 浓缩 | |
| 双倍意式浓缩 | |
| 浓缩咖啡玛琪雅朵 | |
| 卡布基诺 | |
| 奶沫 | |
| 热水 |
| 磨豆器 | 多级 Aroma G3 研磨装置 |
|---|---|
| P.E.P. ® (脉冲萃取技术) | |
| 可自动识别进粉量的冲煮器 | 5 – 16 g |
| 高效水泵,15bar | 1 |
| 热交换系统 | 1 |
| 流体系统 | 1 |
| 奶管套装/ 可替换奶管套装型号 | HP1 / CX3 |
| 显示屏 | 2.8 寸彩色按钮式显示屏 |
|---|---|
| 可个性化编程的咖啡水量 | |
| 可个性化编程的咖啡浓度 | 8 级 |
| 可个性化编程的沸煮温度 | 2 级 |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫量 | |
| 可个性化编程的热水温度 | 3 级 |
| 兼容 J.O.E.® |
| 智能水系统(I.W.S.) | |
|---|---|
| 过滤器滤芯 | CLARIS Smart+ |
| 内置冲洗、清洁以及除垢程序 | |
| 废水盘监控 | |
| JURA-Hygiene: TÜV-zertifiziert |
| 节能模式(E.S.M.©) | |
|---|---|
| 零耗能电源开关 | |
| 自动关机时间设置 |
| 高度可调/宽度可调的咖啡出口 | 65 – 111 mm / – |
|---|---|
| 高度可调的热水出口 | 65 – 111 mm |
| 水箱容量 | 1.9 l |
| 豆槽容量 | 280 g |
| 粉渣盒容量(块) | 16 |
| 电源线长度 | 1.1 m |
| 电压 / 额定功率 | 220 V ~ / 1450 W |
| 电流强度 | 10 A |
| 待机功率 | 0 W |
| 重量 | 9.8 kg |
| 尺寸(宽 × 高 × 深) | 28 × 34.6 × 44.4 cm |
| 商品编号, 产品名称 | 15362, 铂金 (CNA) |
| EAN 条形码 | 7610917153626 |
| 生产国 | Made in Portugal |
| 模型设计年份 | 2020 |
E6/E60 Instructions for Use EN
E6/E60 Instructions for Use EN
(PDF, 2.4 MB)
使用说明书 E6
(PDF, 2.6 MB)
Istruzioni per l‘uso E6/E60/E600
(PDF, 2.4 MB)
Bruksanvisning E6/E60
(PDF, 2.3 MB)
Mode d‘emploi E6/E60/E600 FR
(PDF, 2.4 MB)
Руководство по эксплуатации для E6/E60 RU
(PDF, 2.5 MB)
Käyttöohje E6/E60
(PDF, 2.3 MB)
E6/E60 kasutusjuhend
(PDF, 2.3 MB)
Manual de instruções E6/E60
(PDF, 1.4 MB)
Modo de empleo E6/E60
(PDF, 1.4 MB)
E6 (EA/SA/INTA/EB/SB) Instrukcja obsługi
(PDF, 2.4 MB)
Instruksjonsbok E6/E60
(PDF, 2.3 MB)
Bedienungsanleitung E6/E60/E600
(PDF, 2.4 MB)
Gebruiksaanwijzing E6/E60 NL
(PDF, 2.4 MB)
Betjeningsvejledning E6/E60
(PDF, 2.3 MB)
E6/E60 lietošanas pamācība
(PDF, 2.3 MB)
Kavos aparato E6/E60 naudojimo instrukcija
(PDF, 2.3 MB)
E6/E60 – Quick Reference Guide
E6/E60 – Quick Reference Guide
(PDF, 688.1 KB)
E6/E60/E600 – Informazioni in breve
(PDF, 693 KB)
E6/E60/E600 – L’essentiel en bref
(PDF, 692.3 KB)
E6/E60 – краткое руководство
(PDF, 698.4 KB)
E6/E60 – Resumo das informações mais importantes
(PDF, 692.8 KB)
E6/E60 – Resumen de lo más importante
(PDF, 691.7 KB)
E6/E60/E600 – Das Wichtigste in Kürze
(PDF, 690.7 KB)
E6/E60 – De belangrijkste zaken in het kort
(PDF, 691.2 KB)

















