
E8
The perfect combination of pleasure, versatility and luxury
The latest generation of JURA’s most successful coffee machine model boasts a reinterpreted design and a range of benefits previously found only in the premium class.
E8 - Chrome (EB)
Art. No. 15428
First-class coffee quality
The Professional Aroma Grinder guarantees 12.2%* more aroma and consistently high grind quality so that flavours unfold to perfection throughout the entire service life of the grinder. The Pulse Extraction Process (P.E.P.®) ensures maximum flavour for short specialities, while intelligent preheating guarantees the ideal temperature right from the first cup.

Luxurious operation
A 2.8” colour display, six buttons and a completely new operating concept make it very easy to use. Product settings and their positions on the screen can be adapted in line with personal preferences and product names can be displayed or hidden. All relevant information regarding the coffee machine, as well as pending care instructions, are presented clearly in the Cockpit via the display.

One-touch milk system cleaning
The sophisticated milk system cleaning process takes place automatically at the touch of a button and is completed in no time. The drip tray also meets the highest ergonomic standards. Its design prevents water from spilling and it can be removed conveniently with just one hand.

Harmonious design
JURA coffee machines feature a clean and expressive characteristic design. High-quality materials and precise craftsmanship underline the premium quality of the modern E8. Its styling alone is evidence of its quality, functionality and durability. Details such as the grooved water tank or the high-quality, chrome-plated cup grille perfectly complement the clean, harmonious design of the E8.

E8: Specifications
| 特色咖啡数量 | 17 |
|---|---|
| 意式浓缩 | |
| 2 × 意式浓缩 | |
| 美式经典 | |
| 2 × 美式经典 | |
| Caffè 特饮 | |
| Lungo 浓缩 | |
| 双倍意式浓缩 | |
| 可塔朵 | |
| 浓缩咖啡玛琪雅朵 | |
| 卡布基诺 | |
| 卡布基诺(特浓) | |
| 平白咖啡 | |
| 平白咖啡 (特浓) | |
| 拿铁玛琪雅朵 | |
| 拿铁玛琪雅朵 (特浓) | |
| 奶沫 | |
| 热水 |
| 可通过Wi-Fi连接家庭网络 |
|---|
| 磨豆器 | Professional Aroma Grinder (P.A.G.) |
|---|---|
| 咖啡粉识别功能(咖啡粉槽) | |
| 长萃浓缩咖啡功能 | |
| P.E.P. ® (脉冲萃取技术) | |
| 可自动识别进粉量的冲煮器 | 5 – 16 g |
| 高效水泵,15bar | 1 |
| 热交换系统 | 1 |
| 流体系统 | 1 |
| 奶管套装/ 可替换奶管套装型号 | HP3 / CX3 |
| 显示屏 | 2.8 寸彩色按钮式显示屏 |
|---|---|
| 可个性化编程的咖啡水量 | |
| 可个性化编程的咖啡浓度 | 10 级 |
| 可个性化编程的沸煮温度 | 3 级 |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫量 | |
| 可个性化编程的热水温度 | 3 级 |
| 兼容 J.O.E.® |
| 智能水系统(I.W.S.) | |
|---|---|
| 过滤器滤芯 | CLARIS Smart+ |
| 一键启动的牛奶系统清洗程序 | |
| 内置冲洗、清洁以及除垢程序 | |
| 废水盘监控 | |
| JURA-Hygiene: TÜV-zertifiziert |
| 节能模式(E.S.M.©) | |
|---|---|
| 零耗能电源开关 | |
| 自动关机时间设置 |
| 杯子照明 |
|---|
| 高度可调/宽度可调的咖啡出口 | 65 – 111 mm / – |
|---|---|
| 高度可调的卡布基诺出口 | 107 – 153 mm |
| 高度可调的热水出口 | 65 – 111 mm |
| 水箱容量 | 1.9 l |
| 豆槽容量 | 280 g |
| 粉渣盒容量(块) | 16 |
| 电源线长度 | 1.1 m |
| 电压 / 额定功率 | 220 V ~ / 1330 W |
| 电流强度 | 10 A |
| 待机功率 | 0 W |
| 重量 | 9.6 kg |
| 尺寸(宽 × 高 × 深) | 28 × 35.1 × 44.6 cm |
| 商品编号, 产品名称 | 15428, 铬 (CNA) |
| EAN 条形码 | 7610917154289 |
| 生产国 | Made in Portugal |
| 模型设计年份 | 2020 |
E8 (EB/SB/INTA) Instructions for Use (EN)
E8 (EB/SB/INTA) Instructions for Use (EN)
(PDF, 2.5 MB)
使用说明书 E8
(PDF, 2.8 MB)
E8 (EB/SB/INTA) Керівництво з експлуатації кавомашини (UA)
(PDF, 3 MB)
E8 (EB/SB) Istruzioni per l‘uso (IT)
(PDF, 3.1 MB)
E8 Bruksanvisning (SV)
(PDF, 2.5 MB)
E8 (EB/SB) Mode d’emploi (FR)
(PDF, 3.1 MB)
E8 (EB/SB/INTA) Руководство по эксплуатации кофемашины (RU)
(PDF, 2.5 MB)
E8 Käyttöohje (FI)
(PDF, 2.5 MB)
E8 (EB/SB) Kasutusjuhend (ET)
(PDF, 2.9 MB)
E8 (EB/SB/INTA) Manual de instruções (PT)
(PDF, 2.5 MB)
E8 (EB/SB/INTA) Modo de empleo (ES)
(PDF, 3.2 MB)
E8 (EB/SB/INTA) Instrukcja obsługi (PL)
(PDF, 3.1 MB)
E8 Instruksjonsbok (NO)
(PDF, 2.5 MB)
E8 (EB/SB) Bedienungsanleitung (DE)
(PDF, 2.7 MB)
E8 (EB/SB/INTA) Gebruiksaanwijzing (NL)
(PDF, 2.4 MB)
E8 Betjeningsvejledning (DA)
(PDF, 2.5 MB)
E8 (EB/SB) Lietošanas pamācība (LV)
(PDF, 3 MB)
E8 Naudojimo instrukcija (LT)
(PDF, 3 MB)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLARIS Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLARIS Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.








