
S8
Big choice, compact design
S8 - Moonlight Silver
Art. No. 15238
So many moments of pleasure to choose from

Thoroughly modern operating concept

The ultimate milk foam

Design presence with unique details

S8: Specifications
| 特色咖啡数量 | 15 |
|---|---|
| 瑞斯崔朵 | |
| 2 × 瑞斯崔朵 | |
| 意式浓缩 | |
| 2 × 意式浓缩 | |
| 美式经典 | |
| 2 × 美式经典 | |
| 浓缩咖啡玛琪雅朵 | |
| 拿铁咖啡 | |
| 卡布基诺 | |
| 平白咖啡 | |
| 拿铁玛琪雅朵 | |
| 奶沫 | |
| 牛奶 | |
| 热水 | |
| 冲泡绿茶的热水 |
| 豆槽监控 | |
|---|---|
| 传输器 | Smart Connect |
| 磨豆器 | 多级 Aroma G3 研磨装置 |
|---|---|
| 咖啡粉识别功能(咖啡粉槽) | |
| P.E.P. ® (脉冲萃取技术) | |
| 可自动识别进粉量的冲煮器 | 5 – 16 g |
| 高效水泵,15bar | 1 |
| 热交换系统 | 1 |
| 流体系统 | 1 |
| 奶管套装/ 可替换奶管套装型号 | HP3 / CX3 |
| 显示屏 | 4.3英寸触摸显示屏 |
|---|---|
| 任意定位、丰富和个性化产品 | |
| 可个性化编程的咖啡水量 | |
| 可个性化编程的咖啡浓度 | 10 级 |
| 可个性化编程的沸煮温度 | 3 级 |
| 可个性化编程的牛奶量/奶沫量 | |
| 可个性化编程的热水温度 | 3 级 |
| 兼容 J.O.E.® |
| 智能水系统(I.W.S.) | |
|---|---|
| 过滤器滤芯 | CLARIS Smart+ |
| 内置冲洗、清洁以及除垢程序 | |
| 废水盘监控 | |
| JURA-Hygiene: TÜV-zertifiziert |
| 节能模式(E.S.M.©) | |
|---|---|
| 零耗能电源开关 | |
| 自动关机时间设置 |
| 杯子照明 |
|---|
| 高度可调/宽度可调的咖啡出口 | 72 – 118 mm / – |
|---|---|
| 高度可调的卡布基诺出口 | 111 – 157 mm |
| 高度可调的热水出口 | 111 – 157 mm |
| 水箱容量 | 1.9 l |
| 豆槽容量 | 280 g |
| 粉渣盒容量(块) | 16 |
| 电源线长度 | 1.1 m |
| 电压 / 额定功率 | 230 V ~ / 1450 W |
| 电流强度 | 10 A |
| 待机功率 | 0 W |
| 重量 | 10 kg |
| 尺寸(宽 × 高 × 深) | 28 × 34.8 × 44.4 cm |
| 商品编号, 产品名称 | 15238, Moonlight Silver (CCC) |
| EAN 条形码 | 7610917152384 |
| 生产国 | Made in Switzerland |
| 模型设计年份 | 2018 |
S8/S80 Instructions for Use
S8/S80 Instructions for Use
(PDF, 3.1 MB)
使用说明书 S8
(PDF, 4.2 MB)
Посібник з експлуатації кавової машини S8/S80 (UA)
(PDF, 5.1 MB)
Kullanım Kılavuzu S8/S80
(PDF, 3 MB)
Istruzioni per l‘uso S8/S80
(PDF, 3.6 MB)
Bruksanvisning S8/S80
(PDF, 3.4 MB)
Mode d‘emploi S8/S80
(PDF, 3.8 MB)
Руководство по эксплуатации кофемашины S8/S80
(PDF, 3.8 MB)
Käyttöohje S8/S80
(PDF, 3.4 MB)
S8 kasutusjuhend
(PDF, 5.2 MB)
Manual de instruções S8/S80
(PDF, 3.5 MB)
Modo de empleo S8/S80
(PDF, 3.4 MB)
Instrukcja obsługi S8 (EA/SA/INTA)
(PDF, 3.6 MB)
Instruksjonsbok S8/S80
(PDF, 3.4 MB)
Bedienungsanleitung S8/S80
(PDF, 3.5 MB)
Gebruiksaanwijzing S8/S80
(PDF, 3.5 MB)
Betjeningsvejledning S8/S80
(PDF, 3.4 MB)
S8 Lietošanas pamācība
(PDF, 5.2 MB)
S8 naudojimo instrukcija
(PDF, 5.2 MB)
Quick Reference Guide S8
Quick Reference Guide S8
(PDF, 1.5 MB)
Informazioni in breve S8
(PDF, 1.5 MB)
S8 – Det viktigaste i korthet
(PDF, 1.2 MB)
L’essentiel en bref S8
(PDF, 1.5 MB)
S8 – краткое руководство
(PDF, 1.2 MB)
S8 – Resumo das informações mais importantes
(PDF, 1.2 MB)
S8 – Resumen de lo más importante
(PDF, 1.2 MB)
S8/S80 – Det viktigste i kortform
(PDF, 1.2 MB)
Kurzanleitung S8
(PDF, 1.5 MB)
De belangrijkste zaken in het kort S8
(PDF, 1.5 MB)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLARIS Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLARIS Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.


















